HYDROLIZA

Proces hydrolizy powoduje szybką inaktywację leku, w większoƛci niedostrzegalną organoleptycznie. Do rozkƂadu dochodzi w roztworach wodnych alkaloidów (zwƂaszcza tropinowych), antybiotyków i glikozydów nasercowych.

W jakich przypadkach moĆŒemy spodziewać się wystąpienia hydrolizy?

Dodatkowy wpƂyw na przyspieszenie hydrolitycznego rozkƂadu wywiera:

– odczyn zasadowy w przypadku alkaloidów tropinowych, glikozydów nasercowych, które są trwaƂe w ƛrodowisku kwasowym,

–  kwaƛny bądĆș zasadowy w przypadku rozpuszczalnych soli benzylopenicyliny.

Ponadto penicylina ulega inaktywacji takĆŒe w obecnoƛci jonĂłw metali.  WƛrĂłd innych hydrolizujących antybiotykĂłw moĆŒna wyrĂłĆŒnić: detreomycynę, tetracyklinę. Niezgodnoƛci mogą wystąpić w roztworach penicylin zestawionych z substancjami alkalizującymi takimi jak protargol, sulfacetamid sodowy lub substancjami zakwaszającymi (chlorowodorek efedryny, kokainy, polokainy). SzczegĂłlną uwagę naleĆŒy zachować przy wykonywaniu kropli ocznych, gdzie często uĆŒywane są wyĆŒej wymienione substancje.

Hydrolizę detreomycyny i tetracykliny powoduje woda wapienna. Często to poƂączenie przepisywane jest przez lekarza jako puder pƂynny bądĆș zawiesina. RĂłwnieĆŒ nie jest wskazane poƂączenie hydrokortyzonu z wodą wapienną, poniewaĆŒ następuje inaktywacja leku i zniesienie dziaƂania terapeutycznego uĆŒytej substancji.

PrzykƂady recept i stosowane rozwiązania
Rp.
Procaini Hydrochloridi0,02
Sulfacetamidi natrici1,0
Aquae                   ad10,0
M.f.guttae 
S. 3x dziennie zakraplać do kaĆŒdego oka 

Prokaina nie ulega wytrąceniu w zasadowym ƛrodowisku stworzonym przez sól sodową. Następuje jednak jej hydroliza co skutkuje zanikiem dziaƂania znieczulającego. Poprawą niezgodnoƛci jest rozdzielenie substancji (prokainy i sulfacetamidu sodowego) na dwa roztwory.

Rp.
Penicilini crist.100 000 j.
Zinci sulfatis0,05
Aquae10,0
M.f. guttae opthalmicae
D.S. Zakraplać 3 razy dziennie

Do hydrolizy penicyliny dochodzi na skutek obecnoƛci jonĂłw cynku. Lek nie moĆŒe zostać wykonany w przedstawionym na recepcie skƂadzie. NaleĆŒy sporządzić dwa roztwory, rozdzielając substancje i stosować leki rĂłwnoczeƛnie.

Rp.
Penicilini crist.200 000 j.
Streptomycini sulfatis0,3
Sol. Epinephryni 1‰ ex amp. No 1
Aquae20,0
M.f.Guttae
S. Krople do nosa

Do rozkƂadu penicyliny dochodzi poprzez wprowadzenie jej do kwaƛnego ƛrodowiska pochodzącego od chlorowodorku adrenaliny z ampuƂek oraz siarczanu streptomycyny. Rozwiązaniem jest oddzielenie penicyliny od pozostaƂych substancji i wykonanie dwóch roztworów, które będą stosowane przez pacjenta równoczeƛnie.

Rp.
Hydrocortisoni0,5
Aq. Calcis5,0
Eucerini             ad50,0
M.f. Ung.
D.S. Zewnętrznie

 

Rp.
Hydrocortisoni0,1
Talci veneti
Zinci veneti
Glycerini                 aa5,0
Aq. Calcis              ad100,0
M.f. Suspensio

 W obu wyĆŒej napisanych receptach hydrokortyzon ulegnie hydrolizie pod wpƂywem wody wapiennej. Niezgodnoƛć naleĆŒy poprawić zamieniając wodę wapienną po uzgodnieniu z lekarzem na wodę.

Rp.
Acidi salicylici2,5
Sulfuris ppt.5,0
Saponis kalini10,0
Vaselini         ad50,0
M.f. Ung.
D.S. Zewnętrznie

W obecnoƛci kwasu salicylowego zachodzi hydroliza mydƂa potasowego co skutkuje rozwarstwieniem maƛci. Podczas sporządzania leku naleĆŒy zachować prawidƂową kolejnoƛć dodawania skƂadnikĂłw. W moĆșdzierzu sproszkować kwas salicylowy i siarkę, następnie poƂączyć obie substancje z częƛcią wazeliny. PozostaƂą wazelinę stopić na ƂaĆșni wodnej z mydƂem potasowym i następnie poƂączyć obie częƛci w caƂoƛć.

Bibliografia
  1. Jachowicz R., Receptura apteczna, 2015, PZWL, Warszawa.
  2. KrówczyƄski L., Ćwiczenia z receptury, 2000, Wydawnictwo Uniwersytetu JagielloƄskiego, Kraków.
  3. http://www.aptekarzpolski.pl/2016/01/trudnosci-i-niezgodnosci-recepturowe/ (dostęp 16.09.2019).